Strona: Pracownicy naszej Katedry w Polskim Radio Rzeszów / Katedra Geodezji i Geotechniki

Pracownicy naszej Katedry w Polskim Radio Rzeszów

2024-01-04
, red.  KGiG
Redaktor Justyna Piekło, dr inż. Wanda Kokoszka, dr hab. inż. Izabela Skrzypczak - prof. Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. arch. Anna Sikora - prof. Politechniki Rzeszowskiej

„Zintegrowane planowanie przestrzenne jako narzędzie do ograniczenia skutków geozagrożeń w inwestycjach budowlanych” to ważny projekt realizowany przez naukowców z trzech politechnik – Rzeszowskiej, Lubelskieji Białostockiej w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, finansowanego z dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, działanie nr 7 – „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”. Zespoły badawcze tych uczelni chcą stworzyć system pomagający w podejmowaniu decyzji przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Prace badawcze opierają się na analizie danych dotyczących, między innymi, hydrologii, geologii i geodezji. Mapowanie kluczowych geozagrożeń pozwoli na wyodrębnienie zagrożeń występujących na poszczególnych obszarach. Taki model może być przydatny między innymi na terenie Podkarpacia, gdzie występują niebezpieczne, liczne osuwiska.

Pracownicy naszej Katedry: dr inż. Wanda Kokoszka – kierownik zespołu, dr hab. inż. Izabela Skrzypczak – prof. Politechniki Rzeszowskiej i dr inż. arch. Anna Sikora – prof. Politechniki Rzeszowskiej z Zakładu Urbanistyki i Architektury  przedstawiły szczegóły projektu w Polskim Radio Rzeszów w rozmowie z Panią redaktor Justyną Piekło.

Link do wywiadu:

Powrót do listy aktualności